If you think a gallon of gas is expensive....look at this


#1

Think a gallon of gas is expensive? This makes you think, and also puts things in perspective.

Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 …$9.52 per gallon

Ocean Spray 16 oz $1.25 … $10.00 per gallon

Gatorade 20 oz $1.59 … $10.17 per gallon

Diet Snapple 16 oz $1.29 … $10.32 per gallon

Evian water9 oz $1.49…$21.19 per gallon?

Whiteout 7 oz $1.39 … . $25.42 per gallon

Brake Fluid 12 oz $3.15 … $33.60 per gallon

Scope 1.5 oz $0.99 …$84.48 per gallon

Pepto Bismol 4 oz $3.85 … $123.20 per gallon

Vick’s Nyquil 6 oz $8.35 … $178.13 per gallon


#2

Re: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

[quote=Mrs Behavin]Think a gallon of gas is expensive? This makes you think, and also puts things in perspective.

[size=1]Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 …$9.52 per gallon

Ocean Spray 16 oz $1.25 … $10.00 per gallon[/size]

Gatorade 20 oz $1.59 … $10.17 per gallon

[size=1]Diet Snapple 16 oz $1.29 … $10.32 per gallon

Evian water9 oz $1.49…$21.19 per gallon?

Whiteout 7 oz $1.39 … . $25.42 per gallon

Brake Fluid 12 oz $3.15 … $33.60 per gallon

Scope 1.5 oz $0.99 …$84.48 per gallon

Pepto Bismol 4 oz $3.85 … $123.20 per gallon

Vick’s Nyquil 6 oz $8.35 … $178.13 per gallon[/size][/quote]

tiny is stuff i really dont use… but damn :wtf


#3

RE: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

holy shit, the makers of nyquil are rich!


#4

Re: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

[quote=Mrs Behavin]Think a gallon of gas is expensive? This makes you think, and also puts things in perspective.

Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 …$9.52 per gallon

Ocean Spray 16 oz $1.25 … $10.00 per gallon

Gatorade 20 oz $1.59 … $10.17 per gallon

Diet Snapple 16 oz $1.29 … $10.32 per gallon

Evian water9 oz $1.49…$21.19 per gallon?

Whiteout 7 oz $1.39 … . $25.42 per gallon

Brake Fluid 12 oz $3.15 … $33.60 per gallon

Scope 1.5 oz $0.99 …$84.48 per gallon

Pepto Bismol 4 oz $3.85 … $123.20 per gallon

Vick’s Nyquil 6 oz $8.35 … $178.13 per gallon[/quote]

Sourlemon hit on the point I’m about to make…

How much of that stuff do you buy 10 gallons of at a time?

THAT’S why gas seems so damn expensive, you use more of it in a week than you would any of that stuff you mentioned.


#5

RE: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

Oh yeah, I know. Its just kind of gives you an inside look if you had to buy this other stuff by the gallon. I rarely buy any of that stuff that often except Gatorade, but its the little stuff like all that was mentioned that you dont think how expensive it would be if you had to buy it a gallon at a time.


#6

RE: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

I saw this awhile back, but damn it makes ya think doesn’t it!


#7

RE: if you think a gallon of gas is expensive…look at thi

I have to raise the bs flag on the Gatoraide b/c the prices you show are if You bought it 20 oz. at a time. You can buy a gallon for about 3 buxxors. Same thing with any of the drinks. Im sure it would be the same situation if the other things were available by the gallon also.